Meet the NEMTI Senior Enlisted Leader
HMCM (FMF/CAC) DARNELL “TOOTIE” HASKINS, USN

NEMTI SEAHMCM Darnell Haskins enlisted in the Navy on 02 January 1992 from Killeen, Texas, attending Boot Camp at Recruit Training Command, Great Lakes, Illinois. Upon graduation, SR Haskins began training at Hospital Corpsman Basic “A” School at the Naval School of Health Sciences, San Diego, California.

HR Haskins first tour was at Naval Hospital 29 Palms where he was assigned to the Department of Nursing Services from July 1992 to October 1994. He worked on the Multi-Service and Labor & Delivery Wards during his tour.

In October 1994 HN Haskins reported to the Naval Hospital Yokosuka, Japan where he was selected as the Overseas Screening/Command Sponsorship/VISA Coordinator working directly with the U.S. Embassy in Tokyo to process immigration VISAs for active duty family members.

Returning stateside in 1997, HM3 Haskins chose orders to the Naval School of Health Sciences and was assigned to the Testing Department for Senior Specialty School’s curriculum. Mid-tour he transferred to the Administration Department and became the Educational Services Officer. In September 2000, HM2 Haskins attended Aviation Medicine Technician “C” School with follow-on orders to Field Medical Service School, Camp Pendleton, California.

Graduating in January 2001 he reported for duty to the 1st Marine Aircraft Wing in Okinawa Japan, with Marine Aerial Ground Refueler Transport Squadron-152 as the Senior Squadron Corpsman. During this tour with the SUMOs he went on numerous exercises/detachments such as; Balikatan 2001/2002, Cobra Gold 2002/2003, Talon Vision 2002/2004, Guam det 2002, Fishhook 2003 and most notably Operation Northern Watch 2003. HM1 Haskins opted to remain on sea-duty and transferred to 3d Marine Aircraft Wing (3d MAW), Camp Pendleton, California in February 2004.

In March 2004 he was assigned to Marine Aircraft Group-39 (MAG-39), where he deployed to Iraq with Helicopter Marine Light Attack Squadron (HMLA-369) to the volatile Al Anbar province in October 2005 ISO Operation Iraqi Freedom. During this tour with the “Gunfighters” he was selected as the Marine Forces Pacific (MARFORPAC) Senior Sailor of the year, CY 2006, and in September 2007 he was selected to Chief Petty Officer. In 2008 he became the LCPO for the I Marine Expeditionary Force (I MEF) CASEVAC Team and returned to Iraq for a second time. His team had zero loss of life and over 700 hours of combined combat flight hours with Helicopter Marine Medium Squadrons 268 and 364 (HMM-268 “Red Dragons and HMM 364 “Purple Foxes” respectfully).

Returning from deployment in August 2008, HMC Haskins transferred to the Naval Medical Center San Diego, California where he was assigned as the Leading Chief Petty Officer of Branch Health Clinic, Naval Base San Diego and subsequently became the Senior Enlisted Leader. In 2011

HMC Haskins returned to 3d MAW as the Manning Chief. He was selected to Senior Chief Petty Officer in 2012 and served as the acting Command Master Chief for 3d MAW from 2013 to 2014. After the return of the Command Master Chief, Senior Chief Haskins resumed his role as the 3d MAW Senior Enlisted Leader.

In October 2015, Senior Chief Haskins transferred to the Naval Expeditionary Medical Training Institute (NEMTI) as an Instructor and the Detachment Leading Chief Petty Officer. In April 2016 Senior Chief Haskins was selected to Master Chief, where he is still currently stationed.

HMCM Haskins has earned two warfare qualifications (Enlisted Fleet Marine Force Warfare Specialist and Combat Air Crewman). His personal awards include the Meritorious Service Medal, Air Medal (1st Strike Flight), three Navy and Marine Corps Commendation Medals, and four Navy and Marine Corps Achievement Medals. He is a graduate of the Resident Course of the Senior Enlisted Academy (Blue 186), and has earned an Associate Degree in Health Sciences from the American Military University.